Reijo Pellikka nousi voittoon
Reijo pääsi alkukilpailusta läpi sijalla 31.
1. pudotuspelissä Vilho Vartiainen jäi taakse 4 pinnalla. Seuraavassa kosahti, 300 tauluun ja ikähyvityksillä 312. Timo Mattila jäi arvatenkin ns. telineisiin.
Pirkko Halden oli pudottaa Reijon seuraavassa. Reijon piti lopussa tehdä kaato ratkaisupaikkaan, jotta kirisi Pirkon ohi. Vaadittu kaato tuli ja 10 ruudun ylimäärisessä vain rännin putsaaminen olisi vienyt voiton käsistä.
Semifinaalissa Rainer Tuunelalta loppuivat ideat, paukut ja/tai kädet ja Reijo selkästi finaaliin.
Kaavion toiselta puolen HVK:n puheenjohtaja Christer Ehnlund tepasteli loppuotteluun selvillä voitoilla vastustajistaan. 1. ottelussa voitto oli selkeä, mutta keilaa piti kuitenkin kaataa kuten paremmatkin pelimiehet. Eila Pitkänen pisti tauluun lukemiksi 247. Siinä sai Chrisu hetken ottaa happea ja kepittää tosissaan mutta onnistuen 271.
Finaalissa 7. ruudun jälkeen oltiin tasoissa. Alussa Chrisu huitaisi 10-keilasta ohi, mutta sopivalla jonolla nousi peliin mukaan.
Reijo teki kasiruutuun kaadon ja perään toisen. Chrisu paikon ja kaadon. Reijo pelasi lopun varmasti eikä voitosta tullut epäselvyyttä.
- Ehnlund – Pellikka
- kaavio

